logo muzeum

Home Aktualności Archiwum
12.12.12 - wykład dra Wojciecha Lizaka - wstęp wolny Drukuj
Czwartek, 06 XII 2012

12 grudnia 2012 (środa), o godzinie 17.00, zapraszamy do Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Księcia Mściwoja II 8, na wykład  „Widokówki – kolekcje miejsc” poprowadzi dr Wojciech Lizak. Kolekcjonerstwo jest dziś częścią naszej europejskiej kultury – stało się niemal synonimem działań na rzecz podtrzymywania tradycji i dziedzictwa kulturowego. Jednak zbieranie i przechowywanie przedmiotów, zawierających w sobie wartości nie tylko materialne, ale również duchowe, intelektualne czy historyczne, znane było już w starożytności. Jaką pozycję w kolekcjonerstwie mają widokówki i pocztówki? Wstęp wolny.

Jaką pozycję w kolekcjonerstwie mają widokówki i pocztówki?  Z pewnością wysoką skoro ich ceny mogą sięgać nawet kilku tysięcy dolarów. Co ważniejsze jednak, posiadają one również status bezcennego źródła historycznego, mogą budować tożsamość lokalną oraz poczucie wspólnoty w większych społecznościach. Ikonograficzne wartości zawarte w widokówkach rozwiązują zagadki przeszłości, przekazują informacje dotyczące miasta i życia jego mieszkańców, a ponadto przełamują zakorzenione od lat stereotypy. O tych oraz innych aspektach filokartystyki opowie szczeciński kolekcjoner dr Wojciech Lizak.

Newsletter MNS

Wiadomość HTML?

Centrum Dialogu

Mare Articum