„Migracje i transformacje. Życie w epokach wielkich przemian i przełomów” – promocja książki

Zapraszamy na promocję książki prof. Jana Marii Piskorskiego pt. „Gorzka sól historii. Migracje i transformacje”, którą poprowadzi prof. Eryk Krasucki.

„Migracje, przemiany etniczne, kulturowe i ekonomiczne stanowią sól historii. Decydują o biegu dziejów, niosą postęp, ale i ból. Życie jednostkowe i zbiorowe to pewnego rodzaju bilans pożytków i deficytów. Wydawałoby się, że przy obecnym poziomie nauki i organizacji nic prostszego niż nauczyć się ograniczać straty związane z »twórczą destrukcją« człowieka. Jednak i nasza ostatnia, wciąż niedokończona transformacja pokazuje, że spójność społeczną łatwiej zburzyć niż odbudować. Na książkę składają się teksty dotyczące migracji, także przymusowych i wymuszonych, kolonizacji i transformacji. Od etnicznych i kulturowych po ekonomiczne. Od starożytności po współczesność. Zawsze w ujęciu interdyscyplinarnym i w szerokiej perspektywie historycznej.” (ze strony wydawnictwa Bellona)
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z wybranymi pozycjami z pisarskiego dorobku autora, a w sprzedaży dostępne będą trzy książki: „Gorzka sól historii. Migracje i transformacje” (2021),  „Pomeranika” (2020), „Polska i Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa” (2017).

Jan M. Piskorski jest profesorem historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim. Był członkiem wielu rad naukowych oraz kolegiów redakcyjnych, między innymi Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, Przeglądu Historycznego (Warszawa), Muzeum PRL w budowie (Kraków) i Muzeum Migracji (Friedland koło Getyngi). Był także profesorem wizytującym na uniwersytetach w Halle, Moguncji i Osnabrücku w Niemczech, pierwszym przewodniczącym Rady fundacji praw człowieka „Humanity in Action, Poland”, członkiem Rady Naukowej Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, członkiem komitetu redakcyjnego „German History” (Londyn) oraz przez ponad dziesięć lat dyrektorem Wydawnictwa PTPN w Poznaniu. Specjalizuje się głównie w dziejach kolonizacji i migracji, dziejach cywilizacji, historii Europy Środkowo-Wschodniej oraz historii dziejopisarstwa. Publikował w Austrii, Finlandii, Indiach, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, głównie za swoje książki, w tym m.in.: nagrodę Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk za całokształt twórczości (2010), nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za książkę „Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie” (2010). Książka „Wygnańcy” została nominowana przez Politykę do nagrody na najlepszą pracę historyczną w Polsce oraz przez Fundację im. K.I. Gałczyńskiego do nagrody literackiej „Zielona Gęś”. Jest publicystą i eseistą w gazetach, tygodnikach i miesięcznikach, przede wszystkim „Odrze” i „Więzi”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” i „Rzeczypospolitej”, ale też gazet i czasopism hiszpańskich, niemieckich, szwajcarskich. Tłumaczy – dawniej z łaciny, potem głównie z niemieckiego i czasami angielskiego. Pisze opowiadania. (na podstawie strony Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych w Szczecinie obecnie Instytutu Historycznego)

dr hab. Eryk Krasucki, prof. US, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w historii powojennej Polski i Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii społecznych i kulturalnych. Autor wielu publikacji m.in. „Żydowski Marzec '68 w Szczecinie” (2008), „Historia kręci Drejdlem. Z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów” (2018). Za książkę „Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza – biografia polityczna” został wyróżniony przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej nagrodą KLIO (2009), a przez „Miesięcznik Literacki KSIĄŻKI” tytułem książki roku w kategorii „historia” (2010). Był też nominowany do nagród im. Kazimierza Moczarskiego oraz Jerzego Giedroycia.

ilustracja ksiazka piskorski