Wyniki  konkursu mitologicznego „W świecie mitów greckich i rzymskich”

Prezentujemy wyniki I etapu konkursu mitologicznego „W świecie mitów greckich i rzymskich”.

Etap drugi odbędzie się 11 kwietnia 2024 roku o godz. 10.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Etap wojewódzki będzie składał się z dwóch części:

• część pierwsza: pisemny test wyboru (45 minut);
  • część druga: wykonywanie zadań, na przykład: rozpoznawanie bogów lub mitów na podstawie ilustracji, odpowiedzi na pytania, rozpoznawanie miejsc związanych z mitologią, tworzenie krótkich form wypowiedzi itp.

Zadania dotyczyć będą następujących zagadnień:

• mity: bogowie greccy *Zeus, Hera, Posejdon, Hades, Atena, Apollo, Demeter, Persefona/Kora, Hefajstos, Hermes, Hestia, Dionizos, Artemida, Afrodyta, Ares, Nike), ich atrybuty, odpowiedniki rzymskie, mity z nimi związane;
  • mit o: Syzyfie, Tezeuszu, Midasie, Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Tantalu, Edypie, wyprawie Argonautów, Heraklesie, Pigmalionie i Galatei;
  • pochodzenie bogów i świata;
  • wojna trojańska;
  • przygody Odyseusza;
  • bogowie rzymscy (Janus, Kwirynus, Jowisz, Junona, Westa, Minerwa, Mars) jako tradycyjni bogowie Rzymian;
  • tułaczka Eneasza;
  • legendy dotyczące powstania i pierwszych lat Rzymu;
  • podstawowe wiadomości dotyczące historii i kultury starożytnej Grecji i Rzymu;
  • związki frazeologiczne mające swoje źródło w mitologii lub historii (etymologia i znaczenie przenośne).

Uczniom i uczennicom zakwalifikowanym do etapu wojewódzkiego serdecznie gratulujemy!