POŻEGNANIE Z AFRYKĄ (OSTATNI AKORD)

Na początku marca 2024 roku na trzy lata zamknięte zostaną wystawy afrykańskie, a ciesząca od półwiecza szczególnie najmłodszych widzów afrykańska wioska zostanie rozebrana i zniknie
z muzealnej oferty.

Wielkie zmiany to efekty rozpoczętego nowego projektu Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Pomorza w Greifswaldzie (Pommersches Landesmuseum) „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu. Centralne muzea pomorskie kreują nowe podejście do dziedzictwa kulturowego pogranicza”. Wystawa w Szczecinie, odzwierciedlając status jego kolekcji sztuki XIX i pierwszej połowy XX wieku, ukaże bogactwo kulturowe miasta zapisane w artystycznych świadectwach oświecenia, romantyzmu, realizmu, modernizmu i awangardy.

W ostatni weekend prezentacji (2-3 marca 2024) wystawy afrykańskich na zwiedzających czeka moc atrakcji. Wszystko w ramach programu edukacyjnego „Pożegnanie z Afryką”.

2 MARCA 2024 | SOBOTA
Muzeum czynne od 10.00 do 18.00
BEZPŁATNA SOBOTA

11.00 | Spacerkiem przez Afrykę – smaki, zapachy i dźwięki wielkiego kontynentu
Warsztaty rodzinne połączone z degustacją marokańskiej herbaty, czekolady itp.
* Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska, obowiązują wcześniejsze zapisy
tel. +48 797 705 270, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; opłata za warsztaty 15 zł/os.

3 MARCA 2024 | NIEDZIELA
Muzeum czynne od 10.00 do 16.oo
Bilety: wg cennika

10.00 – 16.00 | AFRYKA 18+ | Wspomnień czar - spotkajmy się w przestrzeni wystaw afrykańskich
Uwaga! Obowiązkowy dress code: strój letni (!)

Zapraszamy 3 marca 2024 na wystawy afrykańskie w godzinach 12.00 – 16.00. Być może są wśród Was uczestnicy: zajęć realizowanych w muzeum (lekcji, warsztatów) czy spacerów kuratorskich, słuchacze naszych Akademii, miłośnicy muzeum, chętni do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami czy zdjęciami. Będzie okazja, aby ponownie zobaczyć afrykańskie ekspozycje, wykonać pamiątkowe fotografie i przy filiżance marokańskiej herbaty oddać się działaniom plastycznym - wykonać papierowe maski, biżuterię czy garnki.
Uwaga! Obowiązuje dress code – strój letni.

PONADTO:
STREFA EDUKACYJNA w przestrzeni wystaw afrykańskich czeka na maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. W niej znajdują się liczne układanki, kolorowanki i zadania plastyczne adresowane do dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Zadania można wykonać będąc w muzeum bądź zabrać je ze sobą do domu i tam kontynuować swoją afrykańską przygodę (dostępna w godzinach otwarcia muzeum)

GRA MUZEALNA – koLekcja afrykańska. W godzinach otwarcia muzeum z kasy będzie można pobrać wydrukowane karty do gry. Po wpisaniu odpowiedzi, karty należy wrzucić do przygotowanej na wystawie skrzyni. Spośród uczestników gry, którzy udzielili właściwych odpowiedzi wylosujemy 5 osób. Zwycięzcy otrzymają nagrody (wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 marca br.)

Projekt „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu. Centralne muzea pomorskie kreują nowe podejście do dziedzictwa kulturowego pogranicza” jest finansowany w ramach Programu Współprac Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027. Nowe ekspozycje zostaną poświęcone tematom, które mają podstawowe znaczenie dla tożsamości regionu. Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie skupi się na najsłynniejszym malarzu epoki romantyzmu, Casparze Davidzie Friedrichu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, odzwierciedlając status jego kolekcji sztuki XIX i pierwszej połowy XX wieku, ukaże bogactwo kulturowe miasta zapisane w artystycznych świadectwach oświecenia, romantyzmu, realizmu, modernizmu i awangardy.