Debata CDP: szczecińskie kryminały podbijają miasto [Brzezińska, Herman, Kowalewski]

W rozmowie prowadzonej przez dr Igę Ranoszek-Bieńkowską wezmą udział popularni i cenieni przez czytelników autorzy powieści kryminalnych: Diana Brzezińska, Leszek Herman oraz Przemysław Kowalewski.

Zapraszamy w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na spotkanie ze szczecińskimi pisarzami pt. „Szczecin zdobyty przez upiory – szczecińskie kryminały podbijają miasto”.

Punktem wyjścia do debaty będzie pytanie o to, dlaczego Szczecin jest tak dobrym tłem dla akcji krwawych kryminałów i mrocznych thrillerów.

Diana Brzezińska – pisarka, prawniczka, mediatorka, asystentka w Katedrze Studiów nad Bezpieczeństwem Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka, która sprzedała już ponad 100 tys. egzemplarzy książek. Miłośniczka wszelkich zagadnień kryminalistycznych. Od lat bywa w sądach, budynkach prokuratur, komisariatach i zakładach karnych, zgłębiając niezliczone śledztwa i badając popełnione w Polsce zabójstwa. W 2019 roku zadebiutowała książką „Będziesz moja”, kolejne trzy tomy ukazywały się do 2021 roku. Jej najnowsza powieść pt. „Wizjoner” będzie miała premierę już 24 kwietnia 2024 roku.

Leszek Herman – szczecinianin, pisarz i architekt. Zadebiutował w 2015 roku powieścią „Sedinum. Wiadomości z podziemi”, która następnie doczekała się kontynuacji w trzech tomach: „Latarnia umarłych”, „Biblia diabła” i „Sieci widma”. Od 2020 roku ukazywały się jego kolejne książki: „Zbawiciel”, „Krzyż pański”, „Szachownica” i „Galeon”. W 2016 roku przyznano mu nagrodę Szczecin Business Awards w kategorii Osobowość Regionu, natomiast w 2017 roku otrzymał tytuł honorowego Ambasadora Szczecina. Jako architekt zajmuje się m.in. projektami konserwacji, renowacji i rekonstrukcji zabytków. Wraz z bratem prowadzi pracownię architektoniczną Herman Studio Projektowe.

Przemysław Kowalewski – szczecinianin, dziennikarz, samorządowiec, nauczyciel akademicki. Autor debiutanckiego „Kozła” (nominowanego do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego jako Kryminalny Debiut Roku 2023) oraz kolejnych powieści „Szóstka” i „Sierociniec”, rozgrywających się w powojennym Szczecinie. Otrzymał nagrodę BETON 2023 w kategorii Szczeciński Twórca Popkultury. Współpracował z „Kurierem Szczecińskim”, był redaktorem naczelnym miesięcznika „Nowy Kurier” i wydawcą portalu informacyjnego „Rega24.pl”. Angażuje się w sprawy publiczne, m.in piastował urząd wiceburmistrza Gryfic.