Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Tradycji Regionalnych

tel. (+48) 91 43 15 208 lub 797 705 208

Biuro dyrektora
tel. (+48) 91 43 15 200

Muzeum Tradycji Regionlanych mieści się w barokowym Pałacu Sejmu Stanów (Pommersche Ständehaus), wybudowanym w latach 1726–1727 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Budynek zaprojektowany został przez Gerharda Corneliusa de Walrave (1692–1773), autora między innymi słynnej twierdzy w Kłodzku oraz fortyfikacji szczecińskich.

Pałac służył jako miejsce obrad samorządu prowincji pomorskiej, a także jako rezydencja króla na czas jego wizyt w Szczecinie. Nad wejściem umieszczono herb Pomorza, a na szczycie fasady – herb króla Prus na tle panopliów (skrzyżowanych elementów uzbrojenia) i alegoryczne przedstawienia królewskich cnót: Sprawiedliwości i Roztropności.

W okresie międzywojennym pałac przebudowano na siedzibę Pomorskiego Muzeum Krajowego (Pommersches Landesmuseum), a po drugiej wojnie światowej budynek przejęło Muzeum Pomorza Zachodniego, obecnie Muzeum Narodowe w Szczecinie. W jego wnętrzach prezentowane są przede wszystkim zabytki sztuki pomorskiej, m.in. portret księcia Filipa I namalowany przez Lucasa Cranacha Młodszego oraz wspaniałe klejnoty książąt pomorskich z XVI/XVII wieku.