"Misterium Pasyjne" - koncerty chóralne w gmachu na Wałach Chrobrego
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3 | Wały Chrobrego 3

W ramach Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej zapraszamy na występy konkursowe następujących chórów:

1. Sopocki Chór Kameralny CONTINUO 

2. Chór Dziecięcy WISZENKA, Mińsk, Białoruś

3. Szczeciński Chór Chłopięcy SŁOWIKI

4. Chór Mieszany Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej ma charakter cykliczny. Festiwal ma  rangę konkursu, podczas którego rywalizują chóry z całej Polski oraz zagranicy, tematyka prezentowanych utworów obejmuje muzykę sakralną ze szczególnym uwzględnieniem utworów okresu wielkiego postu. Chóry oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: prof. Elżbieta Wtorkowska (Bydgoszcz, Polska), Taum Karmi (Tel Awiw, Izrael), Elena Latsapneva (Mińsk, Białoruś), Iwona Wiśniewska-Salamon (Szczecin, Polska), Hannes Metze (Berlin, Niemcy), Jon Fylling (Oslo, Norwegia). 

Festiwal trwa trzy dni, podczas których oprócz przesłuchań konkursowych chóry biorą udział między innymi w: 

- wykładzie i warsztatach wokalny na temat „pasji” w twórczości kompozytorów chóralnych;

- koncertach towarzyszących odbywających się w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, różnych parafiach Szczecina oraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie;

- koncercie laureatów w Bazylice Archikatedralnej p. w. św. Jakuba w Szczecinie, w trakcie którego prezentują się wszystkie chóry biorące udział w festiwalu. Po występach następuje odczytanie werdyktu jury i wręczenie nagród laureatom przesłuchań.

Dodatkowo w niedzielę, chóry biorące udział w festiwalu prezentują się w różnych parafiach Szczecina poprzez oprawę muzyczną mszy świętych i krótkie koncerty, dzięki czemu informacja o festiwalu dociera do szerszej publiczności.

W czterech  edycjach festiwalu wzięło udział około 100 chórów  i 2000 chórzystów przybyłych do Szczecina z Polski, ale także zagranicy: Białorusi, Litwy, Niemiec, Mołdawii.

Więcej informacji na temat Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej 

Wstęp wolny