Określ ramy czasowe by filtrować wydarzenia archiwalne lub przeglądaj je w kolejności przewijając stronę w dół.
Środa z historią Szczecina:  Podsłuchy, włamania, tajna obserwacja
Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Historii Szczecina
Księcia Mściwoja II 8 | Księcia Mściwoja II 8

W ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” zapraszamy na prelekcję dr Pawła Szulca (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie) zatytułowaną „Podsłuchy, włamania, tajna obserwacja. Praca operacyjna szczecińskiej bezpieki”, która zostanie wygłoszona w środę, 20 grudnia 2017 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8. Wstęp wolny.

Przez kilkadziesiąt lat komunistyczny aparat bezpieczeństwa robił wiele, aby tropić i zwalczać faktycznych oraz domniemanych przeciwników władzy ludowej. Głównym źródłem wiedzy dla bezpieki byli werbowani tajni współpracownicy.

Z czasem jednak, w miarę rozwoju technologii, policja polityczna zaczęła chętnie wykorzystywać zdobycze techniki. W strukturach Służby Bezpieczeństwa powstały specjalne komórki odpowiedzialne za obserwację, podsłuchy, włamania i kontrolę korespondencji. Wszystko po to, aby zdobyć jak najwięcej informacji o „figurantach”.

 

Czym zajmowały się specjalne piony odpowiedzialne za pracę operacyjną? Jakiego sprzętu używały? Kogo w Szczecinie Służba Bezpieczeństwa po kryjomu obserwowała i podsłuchiwała? O tym wszystkim opowie dr Paweł Szulc z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.