Malowane kroniki Szczecina - KONKURS PRZEDŁUŻONY

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac na konkurs zostaje przedłużony do 4 maja 2020.

Jednocześnie informujemy, że z powodu dynamicznej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa SARS-CoV-2 będziemy informować o wszelkich zmianach dotyczących konkursu na naszej stronie internetowej.

Dla wyobraźni, zwłaszcza dziecięcej, nie istnieją granice czasu ani przestrzeni. Tym bardziej w muzeum, w którym niemożność bezpośredniego kontaktu z dawnymi faktami i zjawiskami zwiedzający zastępuje kontaktem z pozostałościami po tych wydarzeniach.

Gdy oglądamy przedmioty i odczytujemy z nich treść – to, jak wyglądają, czym są, o czym świadczą – tworzymy własny, tylko częściowo uniwersalny, obraz jakiejś historii.

Dlatego proponujemy sprawdzian dla wyobraźni na podstawie okruchów przeszłości, czyli eksponatów z wystawy Najstarsze karty z dziejów Szczecina. Mamy nadzieję, że zgromadzone na niej przedmioty ożyją w rysunkach dzieci, przedstawiających dawną rzeczywistość. Zadaniem uczestników konkursu będzie przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem. W pracach wśród bohaterów lub w scenerii wydarzeń muszą się pojawić artefakty z muzealnej ekspozycji (przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia, elementy stroju itp.). Celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Szczecina do poznawania jego najstarszych dziejów, rozwijanie wyobraźni historycznej oraz kształtowanie umiejętności odczytywania znaczenia artefaktów archeologicznych. Chętnym proponujemy lekcję w sali wystawowej.Jury weźmie pod uwagę zgodność treści z wiedzą historyczną oraz technikę, oryginalność i pomysłowość wykonania pracy konkursowej.

Na prace, opatrzone imieniem i nazwiskiem autora oraz numerem telefonu kontaktowego opiekuna, czekamy do 4 MAJA 2020 roku pod adresem:

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dział Edukacji

ul. Wały Chrobrego 3

z dopiskiem: Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się  w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina, ul. Mściwoja II 8.

Koordynatorka konkursu: Ewa Kimak

tel. (+48) 91 4315 278