Dla wyobraźni, zwłaszcza dziecięcej, nie istnieją granice czasu ani przestrzeni. Tym bardziej w muzeum, w którym niemożność bezpośredniego kontaktu z dawnymi faktami i zjawiskami zwiedzający zastępuje kontaktem z pozostałościami po tych wydarzeniach. Gdy oglądamy przedmioty i odczytujemy z nich treść – to, jak wyglądają, czym są, o czym świadczą – tworzymy własny, tylko częściowo uniwersalny, obraz jakiejś historii.

Dlatego proponujemy sprawdzian dla wyobraźni opartej na podstawie okruchów przeszłości, czyli eksponatów z wystawy Najstarsze karty z dziejów Szczecina. Mamy nadzieję, że zgromadzone na niej przedmioty ożyją w rysunkach dzieci przedstawiających dawną rzeczywistość.

Zadaniem uczestników konkursu „Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów” będzie ukazanie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 716 a 1243 rokiem. W pracach, wśród bohaterów lub w scenerii wydarzeń, muszą się pojawić artefakty z muzealnej ekspozycji (przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia, elementy stroju itp.).

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie z klas I–III szkół podstawowych i uczniowie z klas IV–VII szkół podstawowych. Celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Szczecina do poznawania najstarszych jego dziejów, rozwijanie wyobraźni historycznej oraz kształcenie umiejętności odczytywania znaczenia artefaktów archeologicznych. Chętnym proponujemy także lekcję w sali wystawowej.

Na prace, opatrzone imieniem i nazwiskiem autora oraz numerem telefonu kontaktowego opiekuna, czekamy do 15 marca 2018 roku pod adresem:
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin
z dopiskiem: Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów


Koordynatorka konkursu: Ewa Kimak
tel. (+48) 91 4315 278
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.