„Dekalog” Jarosława Perszki w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie

 

Kolekcja Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej w 2017 roku wzbogaciła się o nowy obiekt: „Dekalog” Jarosława Perszki, artysty niereprezentowanego dotychczas w szczecińskiej kolekcji.

Jarosław Perszko jest uznanym artystą, rzeźbiarzem, autorem instalacji i działań performance. „Dekalog” to ascetyczne w formie, monumentalne dzieło, które w warstwie znaczeniowej porusza złożone kwestie współczesnej duchowości. Praca ta była dwukrotnie prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie: podczas indywidualnej wystawy artysty w 2010 roku oraz na ekspozycji zbiorowej „W poszukiwaniu uciekającego czasu” w 2012.

Zakup „Dekalogu” - realizacja zadania Rozbudowa kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Sztuki Współczesnej - został dofinansowany w 2017 roku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej kwotą 50 000 złotych oraz ze środków finansowych budżetu Województwa Zachodniopomorskiego kwotą 21 400 złotych.

 

 

MKIDN logologo POMORZE ZACH

 

 

Jarosław Perszko (ur. w 1962, Hajnówka) studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał w 1989 dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Hanny Brzuszkiewicz. W latach 1989–1990 był asystentem prof. Adolfa Ryszki w Zakładzie Rzeźby UMK w Toruniu. Od 1997 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Obecnie, na stanowisku profesora Politechniki Białostockiej, kieruje Katedrą Architektury Wnętrz.

Perszko zajmuje się rzeźbą, instalacją i sztuką performance. Ma na swoim koncie liczne realizacje scenograficzne dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego oraz widowisk muzycznych. Animator kultury, współorganizator i uczestnik warsztatów twórczych m.in. z Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie; inicjator i współzałożyciel międzynarodowego stowarzyszenia „Artyści w naturze”. Jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i problemowych w Polsce, Francji, Szwecji, Portugalii, Niemczech i na Ukrainie. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. 

Jarosław Perszko był rezydentem międzynarodowego sympozjonu realizacyjnego „Alliages 2002” w Champagnole (Francja). Otrzymał następujące wyróżnienia: nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej za sezon 2001/2002, nagroda „Srebrna Stopka” na Międzynarodowym Sympozjonie Artystycznym Czartoria, 2003, Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2006. Jest autorem pomników: Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji, Hajnówka, 1992; króla Zygmunta Augusta, Knyszyn, 1997 oraz  Zesłańcom Sybiru, Wrocław, 2000.

 

Dekalog Perszko WystawaMNS2012

 

logo pz wzp mkidn