Astronomiczna Eureka

Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha i Muzeum Narodowe w Szczecinie zapraszają na prezentacje dynamicznych obrazów w planetarium, dotyczących kosmosu i przyrody. To rodzaj multimedialnego sferycznego kina popularyzującego szeroko rozumiane nauki przyrodnicze. Realizowane są dwa typy seansów. Pierwszy typ wiąże się z podstawową funkcją planetarium – edukacją w zakresie wiedzy astronomicznej.

Na kopule wyświetlane są sferyczne układy współrzędnych, gwiazdozbiory, planety, galaktyki i inne obiekty astronomiczne. Pokaz komentuje na żywo osoba prowadząca. Jest to rodzaj wykładu, lekcji lub prezentacji dostosowanych do wieku słuchaczy. Drugi typ seansów to specjalne filmy popularnonaukowe, przygotowane tak, aby nadawały się do wyświetlenia na kopule. Widz ma wrażenie, że znajduje się w środku akcji, jak w kinie IMAX.

Oprócz planetarium na wystawie można również podziwiać spektakularne, dynamiczne obrazy powierzchni Słońca z teleskopu Europejskiej Agencji Kosmicznej SOHO. Obraz Słońca o średnicy ponad trzech metrów, uzyskany za pomocą komputera, telewizora oraz specjalnego systemu luster, ma charakter przestrzenny. Na ekspozycji znajduje się również duży model wspomnianej sondy SOHO.

Model Słońca obudowuje specjalna ścianka ilustrująca charakterystyczny fragment nieba: gwiazdozbiór Oriona z Syriuszem. Gwiazdy odtworzono z dużym realizmem za pomocą światłowodów, z zachowaniem względnych stosunków jasności gwiazd. Częsty motyw Słońca na wystawie to nie przypadek – jego wpływ na Ziemię jest jednym z głównych tematów przewodnich wystawy. Całość zjawisk związanych z oddziaływaniem promieniowania słonecznego na Ziemię nazywa się pogodą kosmiczną. Na ścianach umieszczono 13 podświetlanych kasetonów ze związanymi z tym tematem barwnymi plakatami w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim).

Streszczenia seansów planetaryjnych

1. Dwa małe kawałki szkła (Two Small Pieces of Glass) – 22 min

Seans powstał z okazji Światowego Roku Astronomii i poświęcony jest historii teleskopu i poznawania kosmosu, począwszy od systemu Arystotelesa, poprzez system heliocentryczny Kopernika, odkrycia Galileusza, teleskop Hubble’a i jego obrazy, teleskopy wykorzystujące optykę adaptacyjną, a skończywszy na odkryciu przyspieszonej ekspansji wszechświata. W filmie pokazane są m.in. atrakcyjne wizualnie animacje zderzeń galaktyk oraz podróży przez odległy kosmos.

Seans dla widzów od 12. roku życia.

2. Wyprawa na Ziemię (Earth’s Wild Ride) – 22 min

Akcja seansu rozgrywa się 3 września 2081 roku w czasie całkowitego zaćmienia Słońca. Troje księżycowych osadników, dziadek i dwoje wnuków, obserwuje ruch cienia Księżyca po powierzchni Ziemi. Cień przesuwa się od Oceanu Atlantyckiego poprzez wyspy Brytyjskie, Francję, Włochy, Morze Śródziemne, Turcję itd.

Dla dziadka urodzonego na Ziemi jest to pretekst, aby opowiedzieć wnukom o tych pięknych krajach, których dzieci nie widziały, ponieważ urodziły się już w osadzie na Księżycu. Dziadek opowiada również o historii Ziemi: o dinozaurach, wulkanach, epoce lodowcowej i innych zjawiskach ziemskich, których dzieci na Księżycu nigdy nie doświadczą, np. chmury i deszcz. Seans kończy się nostalgiczną sentencją: „Dziadku opowiedz jeszcze raz o dinozaurach”.

Seans dla widzów w każdym wieku, nawet przedszkolaków.

3. Świat pierścieni (The Ring World 2) – 22 min

Seans poświęcony jest zakończonej dużym sukcesem misji kosmicznej Cassini-Huygens w okolice Saturna i lądowaniu sondy Huygens na księżycu Saturna – Tytanie. Prezentuje spektakularne obrazy Saturna, jego pierścieni i Tytana. Przedstawia również krótką historię podboju Układu Słonecznego przez bezzałogowe misje kosmiczne.

Seans dla widzów od 12. roku życia.

Wystawę obsługują pracownicy Fundacji Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha.

Rezerwacja i bilety

tel. kom: 795111084
tel./fax: 914228578

Bilet normalny w cenie 12 zł i ulgowy 8 zł do nabycia po procesie rezerwacji w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Wały Chrobrego 3.

Planowany czas zwiedzania wystawy łącznie z seansem planetaryjnym – do 90 min.

Seanse można przeprowadzić (w ramach godzin otwarcia muzeum) pod warunkiem, że grupa chętnych przekracza 10 osób.

Maksymalna liczba osób przebywających jednocześnie na wystawie – 33 osoby.

Seanse w planetarium dla grup zorganizowanych mogą odbywać się od wtorku do niedzieli – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja i ustalenie dostępnego terminu. Zwiedzanie indywidualne (mniej niż 10 osób) jest możliwe jedynie po dołączeniu do grupy zorganizowanej. Informujemy, że przy braku rezerwacji wystawa jest zamknięta i nie ma możliwości odwiedzin. Obsługa Astronomicznej Eureki pojawia się tylko w czasie rezerwacji. Nasza główna siedziba i punkt informacyjny mieści się przy ulicy Malczewskiego 10. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania seansu z przyczyn technicznych.

Zapoznaj się z ofertą Fundacji Eureka na stronie www.eureka.univ.szczecin.pl.