Medialny Stan Wyjątkowy II / Medialer Ausnahmezustand II

Medialny Stan Wyjątkowy II / Medialer Ausnahmezustand II to wystawa artystów i pedagogów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Instytutu im. Caspara Davida Friedricha Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie. Powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie w 2010 roku

skumulowało prowadzoną dotychczas w mieście edukację artystyczną. Pojawił się w niej również nowy podmiot, niezwiązany z funkcjonującymi do tej pory jednostkami – Katedra Nowych Mediów, która już po dwóch latach działalności przekształciła się w Wydział Malarstwa i Nowych Mediów. Jest najprężniej rozwijającą się strukturą akademii. Zatrudnieni na wydziale akademicy to przede wszystkim artyści o ugruntowanej pozycji na ogólnopolskim i międzynarodowym rynku sztuki, którzy wybrali Akademię Sztuki, rezygnując niejednokrotnie z pracy na uczelniach z nieporównywalnie dłuższą historią. Wielu z nich wybrało Szczecin także jako miejsce zamieszkania (Kamil Kuskowski, Łukasz Skąpski, Hanna Nowicka, Bartłomiej Otocki, Łukasz Jastrubczak, Artur Malewski).

Medialny Stan Wyjątkowy jest projektem prezentującym kadrę Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, artystów którzy pracują niemal we wszystkich technikach artystycznych (video, instalacja, performance, rzeźba, malarstwo, rysunek, obiekt itp.), często łącząc sztuki wizualne z muzycznymi na zasadzie eksperymentu artystycznego. Pierwsza próba podsumowania działalności wydziału została podjęta w 2012 roku w Galerii EL w Elblągu, później tę samą wystawę można było oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Tegoroczna odsłona projektu w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie jest równocześnie inauguracją cyklicznej współpracy międzynarodowej. Do skonfrontowania poszukiwań artystycznych zostali zaproszeni po raz kolejny pracownicy, artyści z Instytutu im. Caspara Davida Friedricha Uniwersytetu w Greifswaldzie. Wcześniejszy projekt PINK PONG odbył się w Willi Lentza w 2010 roku i był pierwszą międzynarodową wystawą Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2011 roku wymiana doświadczeń pomiędzy jednostkami miała również charakter dydaktyczny – zorganizowano wspólny plener dla studentów w Vierraden. Projekt wymiany doświadczeń artystycznych i dydaktycznych ma być kontynuowany w przyszłości we współpracy z innymi uczelniami zagranicznymi zajmującymi się szeroko rozumianymi nowymi mediami.

Wystawie towarzyszyć będzie sympozjum. Monika Branicka z berlińskiej Galerii Żak/Branicka opowie o zasadach funkcjonowania rynku sztuki w Polsce i w Niemczech, Agnieszka Gniotek poprowadzi warsztaty z zakresu powielania i przechowywania kolekcjonerskiej fotografii i filmów wideo. Spotkania będą miały charakter otwarty.

Artyści: Hubert Czerepok, Jakub Czyszczoń, Danuta Dąbrowska, Jerzy Dobrzański, Agnieszka Grodzińska, Joanna Janiak, Łukasz Jastrubczak, Piotr Klimek, Katia Klose-Soltau, Robert Knuth, Piotr C. Kowalski, Paweł Kula, Kamil Kuskowski, Tomasz Lazar, Julia Leschik, Wojciech Łazarczyk, Artur Malewski, Agata Michowska, Felix Müller, Hanna Nowicka, Krzysztof Olszewski, Anna Orlikowska, Bartłomiej Otocki, Linda Perthen, Ulrich Puritz, Zbigniew Romańczuk, Aleksandra Ska, Łukasz Skąpski, Michael Soltau, Kathrin Stahmleder, Katarzyna Szeszycka, Małgorzata Szymankiewicz, Zbigniew Taszycki, Andrzej Wasilewski, Anne Wende, Tomasz Wendland, Waldemar Wojciechowski, Zorka Wollny, Agata Zbylut.

Muzeum Sztuki Współczesnej
Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 1

otwarcie wystawy: 12 grudnia 2013 (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny