Środa z historią Szczecina: Eugeniusz Kwiatkowski

Zapraszamy w środę, 16 października 2019 roku, o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina na wykład dr Agnieszki Zaremby (Książnica Pomorska w Szczecinie)

„Eugeniusz Kwiatkowski – honorowy obywatel Szczecina – jego wkład w rozwój gospodarki międzywojennej i po II wojnie światowej”. Odczyt zostanie wygłoszony w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina”. Bilet: 3 zł (bilet edukacyjny).

Odbudowa infrastruktury wybrzeża polskiego w 1945 roku, rozbudowa portów, stoczni oraz samych miast nabrzeżnych nie byłaby możliwa bez zaangażowania osób kierujących instytucjami powołanymi dla ich rozwoju.
Działalność inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, wielkiego patrioty, na rzecz rozwoju przemysłu polskiego sięga jeszcze czasów II Rzeczypospolitej. Powstanie i rozbudowa portu w Gdyni, utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego czy praca w Zakładach Związków Azotowych w Mościcach pod Tarnowem są tego dowodem.

Po zakończeniu II wojny światowej priorytetem stało się m.in. zagospodarowanie terenu wybrzeża i odbudowanie zniszczonej gospodarki. W tym celu utworzono Delegaturę dla Spraw Wybrzeża, na czele której stanął Eugeniusz Kwiatkowski. Jego oddanie sprawom kraju przekładało się na sprawne koordynowanie prac nie tylko w miastach środkowego wybrzeża, ale i w Szczecinie. Szczególne znaczenie dla przyszłego rozwoju miasta miała wizyta Kwiatkowskiego w grudniu 1945 roku.