Sumi-e –malarstwo tuszem [wykład + warsztaty]

Zapraszamy wrażliwców na sztukę i piękno na wyjątkowe warsztaty plastyczne „Sumi-e –malarstwo tuszem jak taniec pędzla na papierze”, które poprowadzi Katarzyna Tekielska.

Oferta jest skierowana dla rodzin (osoby dorosłe + dzieci od 10 roku życia). Zajęcia plastyczne zostaną poprzedzone mini wykładem (ogólnodostępnym, bez zapisów). Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku, początek w samo południe (12.00). Bilety: 15 zł. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy!

Koordynatorka wydarzenia:Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Sumi-e (sumi - czarny tusz, e - obraz) to malarstwo tuszem i wodą po bieli papierowej kartki lub jedwabiu wywodzące się z chińskiej kaligrafii. Technika ta uznawana jest za jedną z najważniejszych gałęzi malarstwa Orientu. Korzenie sumi-e sięgają dynastii Song panującej w Chinach (X-XIII w.) skąd przywędrowała do Japonii wraz z buddyjskimi mnichami zen. Mnisi łączyli tę sztukę z medytacją, doskonaleniem kreślarskich umiejętności, ćwiczeniem wyobraźni, dyscypliny oraz wytrwałości.

Artysta wykonujący sumie-e jest świadom każdego pociągnięcia pędzla, które musi być przemyślane i precyzyjne. Obraz powstaje bez wcześniejszego szkicu. Pociągnięć pędzlem nie da się poprawić, powstaje od razu wersja ostateczna. Tusz w sztyfcie rozciera się z wodą na specjalnym kamieniu. Jest to równocześnie czas na wyciszenie oraz planowanie kompozycji i pociągnięć pędzlem. Pędzle są wykonane z różnego rodzaju włosia, które bez względu na jego rodzaj, zawsze układają się w szpic.

Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji – daje swobodę wyobraźni i pozwala na indywidualne spojrzenie na ilustrowany temat. Główne tematy sztuki sumi-e to przyroda oraz pejzaże.